Masivní dřevěný nábytek patří k velkým oblíbencům. Jeho přírodní materiál však mnoho zájemců od jeho koupě odradí. „Jeho povrch je hrozně náchylný a špatně se čistí.“ bývá jedním z nejčastějších argumentů. Přitom údržba dřevěného nábytku není nijak složitá. Stačí jen vědět, jak na to.
Pravidelná péče se vyplácí
Masivní nábytek je potřeba pravidelně udržovat. Lakovaný a olejovaný povrch proto při jakémkoliv zanesení či polití co nejrychleji otřete jemným hadříkem. Skvrny nestihnou zaschnout a napáchat velkou škodu. Na rychlou pravidelnou péči si vystačíte jen s hadříkem z mikrovlákna, čistou vodou a prachovkou.
Čemu se naopak vyhýbat? Hrubým houbičkám, abrazivním prostředkům, mastným saponátům a ředidlům. Všechny tyto prostředky by mohly nepěkně poškodit povrch dřevěného nábytku.
Škrábance a díry v dřevěném nábytku
Pro rychlé zakrytí drobných nedostatků poslouží skvěle tužkové korektory (opravné fixy). Zakoupit se dají ve specializovaných prodejnách a e-shopech. Během několika vteřin s nimi zamaskujete drobné odřeniny a rýhy na jakémkoliv dřevěném nábytku.
Při opravě větších děr už raději sáhněte po opravných voscích. Vyplní mezeru a vykouzlí jednolitý hladký povrch. Manipulace s nimi je navíc velmi jednoduchá. Před samotnou aplikací vosku uhladíte ostré hrany rýhy, a poté vyplníte díru. Vosk je potřeba důkladně zapracovat a nadbytečný materiál odstranit ocelovou vlnou. Vznikne tak hladký zarovnaný povrch. Na doladění detailů pak doporučujeme použít tužkový korektor.
Škrábance na olejovaném povrchu stačí zlehka obrousit. Poté setřete prach, lehce omyjte povrch vlhkým hadříkem, vytřete jej do sucha a na závěr naolejujte.
Zažloutnutí vzniklé opotřebením
Na hodně světlém a bílém nábytku mohou postupem času vznikat zažloutlá opotřebená místa. Nejčastěji se vyskytují na dvířkách, šuplících a na jiných místech, na která často saháme. K odstranění zažloutnutí můžete vyzkoušet ověřené speciální čističe (k zakoupení ve specializovaných prodejnách), nebo naše “babské rady”:
- Čaj a čajové listy – Jemný hadříkem namočeným v teplém čaji otřeme zlehka zažloutlý povrch. Místo uvařeného čaje lze použít i mokré čajové lístky. Ty stačí na chvíli položit na opotřebené místo a nechat účinkovat. Nezapomeňte ale, že i čaj má v sobě barvící složku, proto ještě před zaschnutím tekutiny povrch otřete vlhkým hadříkem s čistou vodou.
- Mléko – Do staršího mléka namočte hadřík a přetřete několikrát povrch nábytku. Po chvilce působení smyjte mléko jiným hadříkem a čistou vodou. Pokud byste mléko na povrchu nechali, mohlo by začít nevábně vonět.
- Bílý ocet – Smíchejte jeden díl bílého octu s jedním dílem teplé vody (poměr 1:1) a naneste hadříkem na zažloutlé místo. Při větším znečištění nechte směs chvíli působit, a poté nadbytečnou tekutinu setřete.
Když už nic nefunguje
Při větším poškození, se kterým si vosk, fix ani babské rady neporadí, je vhodné navštívit odborníka, nebo se do celkové opravy pustit svépomocí. V takovém případě je na místě celý povrch zbrousit, odstranit stávající lak či vrstvu oleje, hlubší díry zatmelit a vše na závěr znovu zalakovat či naolejovat.
Potřebujete poradit? Obraťte se na nás. Rádi vám poradíme, jak udržovat masivní nábytek. Jsme česká rodinná firma, která se specializuje na prodej masivního nábytku z poctivého dřeva.